Sözsüz İletişim

Posted by on Eylül 13, 2012 in Sözsüz İletişim | 0 comments

Sözsüz İletişim

Sözsüz iletişim diğer bir ifadeyle “Sözel Olmayan İletişim” insanların kendilerini ifade etmekte kullandıkları etkin araçlardan bir tanesidir. Bu yazı dizisini bir bütün olarak düşünmen ve değerlendirmen etkileri açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sözsüz iletişim kategorisi altında farklı durumlarda sergilenen beden dillerini ve yansılamalarını görme imkanına sahip olacaksın. Yazıları sırasıyla okursan aralarındaki bağlantıyı kurmak senin için çok daha kolay olacaktır. Bu kategori altında yayınlanan alt başlıkları aşağıda görebilirsin.

  • Sözsüz İletişim – İlk İzlenim ve Güven
  • Sözsüz İletişim – Gergin Toplantılar ve Savunma Mekanizması
  • Sözsüz İletişim – Takım Çalışması ve Geri Çekilme (Çekingenlik)
  • Sözsüz İletişim – Yalan Söylemek
  • Sözsüz İletişim – Röportaj, İş Görüşmesi ve Yansımalar

Sözsüz İletişim Nedir?

Sözel Olmayan İletişim - Beden DiliSözsüz iletişim, Sözel Olmayan İletişim, Vücut Dili ya da Beden Dili sözel iletişim araçlarının dışında kalan ve insanların (Hayvanlar içinde kullanılır) kendilerini ifade etmek ya da ifadelerini desteklemek için yaptıkları jest, mimik ve vücut hareketlerinin toplamını ifade eder. Konuyu aşağıdaki sorularla genişletelim ve açmaya başlayalım

Birisi sana bir şeyler anlatırken,  onun yalan söylediğini anladığın zamanlar oldu mu? Ya da anlattığı şeylerin tamamen yalan olduğu hissine kapıldın mı? Kullandığı kelime “Evet” olsa bile kafasıyla kendisini yalanlayıp “Hayır” dediğini görebildin mi? Eğer bu sorulara “Hayır” cevabı veriyorsan, insanların beden dilini okumayı öğremelisin.

İnsanlar sözel mesajlar dışında, sözel olmayan iletişim kanallarını da kullanarak kendilerini ifade ederler. Farkında olarak ya da olmadan bedenimizi sözel ifadeleri desteklemek için kullanırız. Sözel Olmayan İletişim, daha genel tabiri ile Beden Dili insanlar arasındaki iletişimde çok önemli bir yere sahiptir. Farkındalık yeteneklerini geliştirmek, sözel olmayan mesajları görmeni sağlayacaktır. Bu sayede diğer insanları çok daha kolay anlayabilir ve etkili bir iletişim kurabilirsin.

Sözsüz İletişimin Önemi

Bazen bir jest, mimik, gülümseme, baş hareketleri bazen de tüm vücut hareketiyle mesajlar verilir. Yürüyüşün, oturman, kalkman ve konuşmandaki ses tonun iç dünyan ile ilgili mesajları dışarıya gönderir. Bu sadece sana özgü bir durum değil. Diğer insanların da vücut dillerini kullanarak gönderdikleri mesajları algılayabilirsen, onların iç dünyaları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Sözel olmayan iletişim sinyallerinin farkına vararak onları okumayı öğrenebilirsen insanları daha rahat anlayabilir ve onlarla daha etkin bir iletişim kurabilirsin. Bu süreç birbirini tetikler. İnsanların beden dillerini okumayı öğrendiğinde onları daha rahat anlayabilirsin. Onları anladıkça beden dilini okumak konusunda daha fazla deneyim kazanabilir ve iletişim becerilerini üst noktaya taşıyabilirsin. Farkında olmak ve bilinçli davranmak bu konuda seni uzman yapabilir.

Beden dili ile sözel iletişim arasında tezatlık olduğunda çevrendekiler, senin hakkında karışık fikirlere sahip olurlar. Kelimelerinle, vücut dilinin farklı şeyler söylemesi insanların kafasını karıştıracak ve şüphe duygusu uyandıracaktır. Zaman zaman sende bunun gibi durumları hissetmişsindir. O anda içinde bulunduğun huzursuzluk, güven eksikliği ve gerginlik duygularını farkında olmadan karşındakine yaşatırsın. Diğer insanların beden dillerinden okuduğun olumsuz mesajları aldığından neler hissediyorsan, aynı beden dilini kullandığında karşındakilerin de olumsuz bir biçimde etkileneceğini unutmamak gerekir.

Bu yazı dizisi ile  Sözsüz İletişim temelleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir