Sözsüz İletişim – Takım Halinde Çalışmak ve Çekingenlik

Posted by on Eylül 28, 2012 in Sözsüz İletişim - Takım Halinde Çalışmak ve Çekingenlik | 0 comments

Takım Halinde Çalışmak ve Çekingenlik

Bir yönetici ya da takım lideri için Takım Halinde Çalışmak ve gurup üyelerinin Çekingen davanıyor olması istenmeyen bir durumdur. Bu bölümde Sözsüz iletişim kanalları ile bir takım içindeki davranışları özellikle de çekingenlik tutumunu inceleyeceğiz. Daha önce hiç sunum yaptın mı? Ve bu sunum sırasında insanların sana odaklanmadıklarını hissettin mi? Ya da herhangi bazılarının fikirlerini açıkça dile getirirken diğerlerinin çekinerek geri durduklarını fark ettin mi?

Sözsüz İletişim ve Takım Halinde Çalışmak

İdeal bir takım toplantısı ya da sunumda herkesin odağının sende olduğunu ve konuya ilgi duyduklarını görmek istersin. Ancak bu her zaman kendiliğinden oluşmaz. Genellikle bir grup insan kendilerini bu toplantıların dışında hissederek geri çekilirler. Bu durum takımdan tam performans almanı engeller. İçinde bulundukları psikoloji, üretecekleri olağanüstü fikirlerden mahrum kalmana neden olabilir. Geri çekilmiş ya da çekingen davranan bu insanları tespit ederek onları kazanmaya çalışmalısın. Daha önce belirttiğim gibi rolleri değiştirerek, kendini geri çekilmiş ya da çekingen durumdaki insanların yerine koyarak düşünmeli ve o anda verdiğin Sözel Olmayan mesajları incelemelisin. Aşağıda Kendini geri çekmiş ya da çekingen tavırlar sergileyen insanların tipik olan davranışlarını görebilirsin.

  • sözsüz ileitşim utangaçlık, çekingenlikBaş öne eğiktir.
  • Bakışlar donuk ve odağını kaybetmiştir.
  • Elleri ile kıyafetinin bir parçası ile oynar ya da kalemi sıkı sıkıya tutar.
  • Sandalyede otururken içlerinde iskelet yokmuş gibi yığılmış bir vaziyette otururlar.
  • Kağıda yazılar yazar ya da bir şeyler karalarlar (Bu hareket kendilerini motive etmek ve daha iyi düşünmek için  bazı araştırmacılar tarafından da yapılmaktadır. Bu onların çekildikleri ve ya çekingen oldukları anlamına gelmez)

Sözel Olmayan Sinyallerle “Çekingen” Olduğunu Tespit Ettiğin Takım Üyesini Nasıl Kazanabilirsin?

Kendilerini bu şekilde geri çeken insanların tekrar toplantıya dönmelerini sağlamak için doğrudan sorular sorabilirsin. Tüm bunları yaparken kendi vücut dilini de kontrol etmelisin. Onları kazanmak istediğini söylerken, vücut dilinle kendini yalanlamamalısın. İstediklerini bir bütün olarak aktarmalısın.

Sözsüz İletişim – Takım Halinde Çalışmak ve Çekingenlik  yazısından sonra, Sözsüz İletişim – Yalan Söylemek  ile devam edecek.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir