Sözel Olmayan İletişim

Posted by on Kasım 30, 2012 in Beden Dili, Sözel Olmayan İletişim | 0 comments

Sözel Olmayan İletişim

Toplantı salonuna giren bir adam, “Merhaba, sizi gördüğüme sevindim” dediğinde, bu Sözel İletişim’dir, Sözel Olmayan İletişim ise, konuşulmayan mesajlardır. Örneğin, toplantı salonuna giren adam, içinden şöyle bir düşünce geçirmiş olabilir: “Bu toplantıya gelmektense, kendi büromdaki masamda olmak isterdim.” İçinden geçirdiği bu düşünce onun jestlerine yansımış olabilir. Göz teması, sizin tepkileri algılayışınızı sağlar. Gözler ve bakışlar sevgiyi de iletir, düşmanlığı da. İlgiyi de iletir, ilgisizliği de.

Sözel Olmayan İletişim

Beden Dili e-kitap

Sözel Olmayan İletişim Nedir?

Sözel Olmayan İletişim, Beden Dili, Ses Tonu, Jestler, Beden Duruşu ve Göz Teması ile aktarılır. Konuşulmayan mesajlar bu yol ile algılanır. Bedenin duruşu, yüz ifadeleri ve el ile yapılan jestler gözlemlenir. Bazı durumlarda, Sözel Olmayan İletişim, bir mesajı, konuşulan sözlerden daha etkili bir şekilde iletebilir. Bazı durumlarda ise, Sözel Olmayan İletişim Sözel İletişim’in anlamını güçlendirir.

Sözel Olmayan İletişimin Önemi

Sözel İletişim’in ya da konuşulan sözlerin insan ilişkilerinde majör bir rolü vardır. Sözel Olmayan İletişim ise, bu ilişkiler üzerinde büyük bir etki yaratır. Bir kadın için bir erkeğin beden dili ve ses tonu, bu erkeğin konuştuğu sözleri daha iyi anlamlandırışına yardımcı olabilir. Örneğin erkek omuzlarını silktiyse, bu bir hayal kırıklığının işareti olabilir. Bu erkeğin kadın arkadaşı, bu erkeğin beden dilini okumağı öğrenmiş ise, konuşulmayan mesajları anlayabilecektir ve erkeğin duygularını hissedebilecektir. Beden Dili Eğitimi almak size birçok şey kazandıracaktır. Sözel Olmayan İletişim, insanların birbirine güvenişine yardımcı olabilir. Bir çift, Sözel Olmayan İletişim ile konuştukları sözleri eşleştirerek kullandıklarında, aralarında daha derin  bir güven duygusu oluşturabilir. Bir kadın, erkek arkadaşı hayal kırıklığı yaratan bir deneyim yaşayarak yanına geldiğinde, erkek arkadaşına ne kadar derin bir ilgi ve empati duyduğunu Sözel Olmayan İletişim aracılığıyla ifade eder.

Sözel Olmayan İletişimin Etkileri

Bir toplantıda konuşan kişinin sözel olmayan işaretleri, onu dinleyen ve hareketlerini izleyenlerin tutumlarını etkiler. Bir iş toplantısında konuşan, yeni bir ürünü tanıtıyor olabilir. Konuşanın sözel olmayan iletişim işaretleri, jestleri, dinleyicilerin önündeki yürüyüşü ve hareketleri, el jestleri ve yüz ifadeleri, onun anlatmağa çalıştığı mesajı güçlendirebilir veya zayıflatabilir. Eğer konuşan, çalıştığı şirketin yeni ürünü ile ilgili olarak dinleyicileri heyecanlandırmak üzere o toplantıyı düzenlemiş ise, duygular üzerinde çalışmak sonucu belirleyecektir. Etkili Sözel Olmayan İletişim ona bunu sağlayacaktır.

Sözel Olmayan İletişim Tipleri

beden diliBeden Dili, Sözel Olmayan İletişim tiplerinden biridir. Bir kişinin bedensel duruşu ve yüz ifadeleri, konuştuğu sözler ne olursa olsun o kişinin duygularını, arzularını ve düşüncelerini doğru bir şekilde aktarabilir. Bir kadın kocasına kızmış olabilir. Kocası ona haber vermeden yemeğe bir arkadaşını getirmiş olabilir.

  • Kadın sözel olarak “Sorun yok, her şey güzel! Biraz daha fazla et pişireceğim o kadar” derken, kadının beden dili şunları söylüyor olabilir: “Bana sormadan bunu nasıl yapabildin? Benim böyle sürprizlerden hoşlanmadığımı bilmiyor musun?” Muhtemelen kadın, kollarını kavuşturmuş olabilir, ayağı ile yere vuruyor olabilir, suratını asmış olabilir.
Sözel Olmayan İletişimin İşlevi

Sözel Olmayan İletişim insanları kendine çekebildiği gibi, onları uzaklaştırabilir de. Bir çiftin buluştuğunu hayal edin.  Erkek kendisini rahat ve sakin göstermek için çok çaba harcıyor olabilir. Fakat onun bedeni ve beden dili başka bir mesaj taşıyor olabilir. Çünkü bu erkek sinirli biridir. Otururken rahat bir duruş almak yerine, omuzlarını yukarıya doğru dikebilir. Gülümseyişi, bir yüzünü ekşitmeğe benziyor olabilir. Kadın onun gerginliğini üzerine aldığında, kendisi de rahatsızlık duymağa başlar. Bakışlarını etrafta gezdirir. Buluşmanın sonunda, kadın veda busesinden sakınır ve tekrar buluşmak için bir söz vermekten kaçınır.  Eğer erkek gevşemeği ve rahatlamağı öğrenmiş ve bunu başarabilen biri olsaydı, onun beden dili kadına olan ilgisini taşıyacaktı. Ve kadın da muhtemelen buluşmak isteyecekti.  Yukarıdaki örnekte, Sözel Olmayan İletişim’in işlevini görmekteyiz.

Sözel Olmayan İletişim işlevleri ve daha fazlası için “Beden Dili” isimli e-kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir