Pazarlıkta ve Toplantılarda Beden Dili

Posted by on Şubat 21, 2013 in Pazarlıkta ve Toplantılarda Beden Dili | 0 comments

Pazarlıkta ve Toplantılarda Beden Dili

Pazarlık ve Toplantılar bilgi akışının sağlandığı, fikir alış verişinde bulunulan ve eninde sonunda kendi fikrini kabul ettirmek için çaba harcanan alanlardır. Pazarlıkta, şahıs ya da firma temsilcisi kendi çıkarlarına en uygun şartlarda ürünü / hizmeti satmaya /almaya çalışır ya da ortada bir proje varsa projenin en uygun şartlar altında imzalanmasını temin etmeye çalışır. Toplantılar ise şirket içi veya şirketler arası toplantılar olabilir. Bu durumda da ortaya konulan fikirlerin Beden Dili ile desteklenmesi gerekir. İnsanların hayatları boyunca kullanabilecekleri Beden Dili hareketleri ve anlamları Beden Dili ekitabında etraflıca anlatılmış durumda dileyenler kitabı buraya tıklayarak indirebilir ve bu önemli konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler. Aşağıda kaba hatları ile Pazarlıkta ve Toplantılarda kullanılması gereken Beden Dili hareketlerini görebilirsiniz.

Pazarlıkta Kullanılacak Beden Dili

Pazarlık yaparken kontrolü elden bırakmamak gerekir. Pazarlık yapmak bir sanattır. Pazarlık yaparken, kontrolü elinizde bulundurmak, istediğinizi elde etmek yolunda anahtardır. İçsel kontrolünüz zaman zaman elinizden kaçıyor olsa bile, dıştaki kontrol daima elde tutulmak zorundadır. Dışınızdaki kontrolü elinizde bulundurduğunuzu düşündüğünüz zaman, içsel kontrolünüzü de elinizde tutuyormuş gibi hissedeceksiniz. Başka bir önemli nokta daha var, bu konuda size aşağıdaki ipuçları yardımcı olacak:

  • Asla ne düşündüğünüzü karşınızdakine belli etmeyin, yoksa karşınızdaki esas isteklerini sizden saklar. Yüzünüz ifadesiz olsun, ama bunu yaparken duygularınızı bastırmaya çalışmayın. Pazarlığa başlamadan önce poker suratınızı geliştirmek bu konuda size yardımcı olacaktır.
  • Her zaman ellerinizi önünüzde kavuşturun böylece beden dilinizi biraz olsun gizlemiş olursunuz, fakat asla kollarınızı kavuşturmayın, çünkü bunu yapmak pazarlık sırasında gereğinden fazla saldırgan duruşunuza sebep olur.
  • Gülümseyin. Her ne kadar yüzünüz ifadesiz olmak zorundaysa da, gülümsemek karşınızdakinin size karşı daha sıcak bakışını sağlar. Bir gülümseyiş sizi sıcak ve dost canlısı gösterir, pazarlık sırasında öyle olmasanız bile!
  • Omuzlarınızı rahat bırakın, beden diliniz ardından gelecektir. Yalnız kambur durmaktan kaçının, bu karşınızdakini rahatsız edecektir ve sizi umursamaz göstereceği için karşınızdakine ayıp olabilir.
  • Sakın öne doğru eğilmeyin. Bu rahatsız edicidir ve yapmak isteyeceğiniz son şey karşınızdakinin tehdit edilmiş hissetmesine neden olmaktır. Karşınızdaki size olan saygısını kaybedecek ve bu da pazarlığın aleyhinize sonuçlanacaktır.
  • Önemli noktalardan sonra pazarlık yaptığınız kişiyi başınızla onaylayın. Başınızla karşınızdakini onaylamak çok iyi bir işarettir, çünkü karşınızdakini dinlemiyor bile olsanız ağızlarından çıkan her kelimeyi dikkatle dinliyormuşsunuz izlenimini verir.
  • Kafanızda pazarlığın gidişatına uygun planlar oluşturabilmek için karşınızdakini dinlemek gerekiyor. baş sallamak bunu yaptığınızı bildirir.

toplantilarda_beden_dili

Toplantılarda Kullanılacak Beden Dili

Bir toplantıya katıldığınızda, kullanmak zorunda olduğunuz Ses Tonu ve Beden Dili işaretleri olduğu gibi, kaçınmak zorunda olduğunuz Ses Tonu ve Beden Dili işaretleri de vardır. Konuşanın, konuştuğu konudan ya da konuşma tarzından sıkılmış olsanız da tepkilerinize dikkat edin.

Toplantı sırasında toplantıya katılanlardan bazıları önemli konulara değindiğinde, başınızı sallayarak onları onayladığınızdan emin olun. Dinlemiyor bile olsanız diğer insanları görmezden gelmek kabalıktır. Başınızı sallayarak onaylamak ise, bir kişi bile olsa birilerinin konuşan kişiyi dinlediğini gösterir ve konuşan kişiye güven verir. Bu sizi ayrıca utanılacak bir duruma düşmekten de kurtarabilir, çünkü insanlar bu tip durumlarda genelde kendilerini dinlemediklerini düşündükleri kişilere soru sorarlar.

  • Öne veya arkaya eğilmeden dik oturun. Bu duruş sizin dikkatli ve toplantıda söz almaya hazır olduğunuzu gösterir. Ayrıca sinirlerinize hakim oluşunuzu sağlar ve sizi sırt ağrısından kurtarır! Her şey hesaba katıldığında dik durmak bir toplantıda sergileyebileceğiniz en önemli beden dili unsurudur.
  • Açık bir Beden Dili sergileyin. Açık bir beden dili sergilemek, yeni fikirlere ve önerilere açık olduğunuzun bir işaretidir ki, bir toplantı sırasında olması gereken de budur. Böyle bir duruş toplantıda varılan bir konuya katıldığınızı göstermek istediğinizde de sizi fazla saldırgan veya korkutucu durmaktan koruyacaktır. Bunun yerine mantıklı görünebilirsiniz.
  • Yapılan her şakaya veya buzları kırmaya yönelik sözlere gülün. Komik olduklarını düşünmeseniz bile, karşınızdaki bireyin suyuna gitmek zorundasınız. Şakayı yapan kişi toplantıda olduğu için gergin olabilir, fakat bir espri yapıldığında oluşacak bir ölüm sessizliği durumu daha kötü yapacaktır. Gülümser ve ardından onaylarcasına başınızı sallarsanız, ortama sıcaklık ve güven aşılar, sözü geçen kişinin de kendisine güvenini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Sözel Olmayan İletişim

Yazının başında da değinmiştim. Beden Dili hayatın her alanında etkili bir iletişim aracıdır. Pazarlıkta ve Toplantılarda Beden Dilini doğru kullanmak pek çok olumlu etkiyi de peşinden getirecektir. Beden Dili kullanımının sadece bu alanlarla kısıtlı olduğunu düşünmeyin. Kız arkadaşınızla, erkek arkadaşınızla, aile bireyleri ile olan ilişkilerinizde ve hatta çocuklarla olan ilişkilerinizde Beden Dilini doğru kullanmak durumundasınız. Aksi takdirde vermek istemediğiniz mesajları karşı tarafa ilettiğinizin farkında bile olmazsınız. Doğru bir Beden Dili kullanmak için “Sözel Olmayan İletişim” e-kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir