Bir Toplantı Düzenlediğinizde Sözel Olmayan İletişim’i Nasıl Kullanabilirsiniz?

Posted by on Aralık 4, 2012 in Bir Toplantı Düzenlediğinizde Sözel Olmayan İletişim’i Nasıl Kullanabilirsiniz? | 0 comments

Bir Toplantı Düzenlediğinizde Sözel Olmayan İletişim’i Nasıl Kullanabilirsiniz?

İş dünyasındaki kişiler, Bir toplantı içerisinde Sözel Olmayan İletişim’i nasıl kullanacaklarını bilmek durumundadırlar. Büyük bir özen göstererek,  toplantıda konuşacakları konunun ve yapacakları sunumun içeriğini belirlemek için saatler harcayabilirler, Sözel Olmayan İletişim becerileri için ise, yeterli zaman ayırmayabilirler. İletişim uzmanlarına göre, konuşanın konuştuğu sözleri dinleyen kişiler, mesajın önemli bir kısmını sözel olmayan işaretlere göre yorumlarlar. Sözel Olmayan İletişim, otoriteyi ve güven duygusunu aktarabilir ve bu, mesajın içeriğini güçlendirdiği gibi, dinleyiciler üzerinde pozitif grup bağlantısı ve karşılıklı etkileşim sağlayabilir. Beden Dili Eğitimi alarak işaretleri doğru algılamayı ve doğru sergilemeyi öğrenebilirsiniz.

Sözel Olmayan İletişim Tanımı

Sözel Olmayan İletişim sizin nasıl baktığınızı, sizin nasıl bir ses tonu kullandığınızı, bedeninizle nasıl hareket ettiğinizi, jestlerinizi ve kişisel alanınızı nasıl kullandığınızı kapsar. Davranışların ve karşılıklı etkileşimin çok farklı tipleri olduğundan, dinleyicilerin dikkat etmek zorunda oldukları işaretler karmaşık bir yığın gibi görülebilir. Beden Dili eğitimlerine katılarak bu karmaşıklık aşılabilir.

Sözel Olmayan İletişim – Dinleyicilerin Mesajı Algılayışı

Konuşan kişinin kurduğu iletişimin bir yanı konuşulan sözlerden oluşurken, diğer yanı beden dili ve ses tonundan oluşur. Beden Dili ve Ses Tonu, anlamın iletilişinde önemli bir rol oynar. Konuşulan konunun anahtar noktalarının anlaşılışını kolaylaştırır.

 Dinleyiciler Üzerinde Otorite Sağlamak

Burada söz konusu olan, konuşan kişinin dinleyiciler üzerinde otorite kuruşudur. İletişim uzmanları bu bağlamda kullandığınız beden dilini nasıl kullandığınızın ve kendinizi başkalarıyla ilişkide nasıl bir konum’a yerleştirdiğinizin bu otoriteyle ilgili işaretleri taşıdığını söylemektedir. Bazılarına göre, siz konuşurken bedeniniz bütün olarak görünür halde ise, bunun bir otoriteyi işaret ettiğini söyler. Bu yüzden, bazı nesnelerin arkasında durarak konuşmak yerine, herkesin görebileceği şekilde ayakta durarak konuşmağı seçin. Aynı zamanda konuşurken, kamburunuzu çıkartarak durmayın. Sinirlenerek terlemeyin. Kıpır kıpır oynayıp durmayın. Bunlar sizin otoritenizi düşürecek davranışlardır.

soi-kitap-seti-sidebar

Sözel Olmayan İletişim işaretlerini doğru bir şekilde kullandığınızda, doğal bir şekilde dinleyiciler ile aranızda güven duygusunun kurulduğunu ve uyum sağlandığını göreceksiniz. Toplantı konusuna uygun bir ses tonu ile konuştuğunuzda ve açık bir beden dili sergilediğinizde, dinleyenleri rahatlatacaksınız. Bu bağlamda zaman zaman avuçlarınızın içini ve bileklerinizi gösterecek şekilde kol ve el jestlerini de kullanabilirsiniz. Bu jestler, ellerinizi ve kollarınızı yanlarda aşağıya doğru sarkıtmaktan daha fazla güven duygusu oluşturacaktır.

Topluluğa Konuşurken Herkes İle Göz Teması Kurmak

Bir iş toplantısı düzenlemek, halka açık konuşma yapmak değildir. Bir iş toplantısı düzenlediğinizde sözel olmayan iletişiminizi nasıl kullanabileceğinizi bilirseniz, sizin ile beraber çalışacak ve sizinle iş birliği yapacak kişileri motive etmeniz o kadar kolay olacaktır. Konuşurken, onlarla göz göze geleceksiniz ve aynı zamanda bakışlarınızı toplantı odasında bulunanlar üzerinde dolaştırarak onlarla birlikte bir iletişim çevresi oluşturacaksınız. Böylece konuştuğunuz yerdeki herkes ile göz teması sağlamış olacaksınız. Toplantı sırasında veya toplantı sonunda bir başkasına sözü verdiğinizde, sözü verdiğiniz kişi, sizin yüzünüze bakarak konuşurken, siz yine bakışlarınızı toplantı odasında bulunanlar üzerinde dolaştırarak herkesin konuşulan sözlere katılımını sağlayacaksınız.

 Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir