Beden Dilini Kullanmak

Posted by on Aralık 7, 2012 in Beden Dilini Kullanmak | 0 comments

Beden Dilini Kullanmak

Beden dilini kullanmak demek, sözcükleri içermeyen her mesaj aktarış formunundan faydalanmak demektir.Sözel olmayan iletişim araçları, gündelik yaşamlarımızda her zaman bizimle beraberdir. Görmek yoluyla,  işitmek yoluyla, dokunmak yoluyla, koklamak yoluyla ve tatmak yoluyla enformasyon alırız. Sözel Olmayan İletişim’i öğrenerek yaşamımızın her alanında bunu kullanabiliriz. İlişkilerimizde bunu kullanabiliriz. Bir topluluğa konuşurken bunu kullanabiliriz. Psikolojik ve duygusal sağlığımız için bunu kullanabiliriz.

Paralanguage

Konuşurken bile Sözel Olmayan İletişim işaretleri aktarırız ve bunlar paralanguage olarak adlandırılır. Paralanguage, iletişimin vokal yanlarına işaret eder. Örneğin bir NLP eğitmeninin konuşma tarzı, sesini yükseltip alçaltışı ve sesinin kalitesi paralanguage başlığı altında değerlendirilir. Söylediğiniz bir sözün başkaları tarafından nasıl algılandığını bunlar belirlemektedir. Kişisel Gelişimin temellerini Beden Dilini doğru kullanmaktan geçtiği kabul edilmektedir. İnsanları söylediklerinize ikna etmek ancak bedeninizle bir bütün olduğunda mümkün olmaktadır. Beden ile aynı doğrultuda hareket edilmediğinde, sözcüklerin anlamlarından çok beden dili anlam kazanmaya başlamaktadır.

soi-kitap-seti-sidebar

 Beden Dili iletişim araçları

  • Dokunmak Duygusu ile İletişim

“Beden Dilini Kullanmak” kavramı içinde, Dokunmak Duygusu ile iletişim önemli mesajlar verir. Dokunmak duygusu ile ilgili iletişimi kullandığınızda, örneğin bir arkadaşınızın omuzuna dostane bir şekilde dokunduğunuzda onu rahatlatabilirsiniz. Çocuklar arasında, özellikle konuşmayı öğrnişlerinden önceki dönemlerde, dokunmak duygusu ile ilgili iletişim yaygın bir şekilde kullanılır. Cinsel hayatımızda da yaygın bir şekilde kullanılır. Samimiyet gösterir. Eğer dokunduğunuz kişi, bundan rahatsız olursa size muhtemelen “Bu ne samimiyet” gibi bir söz söyleyecektir. Ya da en azından beden dili ile bunu ifade edecektir. Bu yüzden NLP eğitimlerinde, NLP eğitmenleri “Çapalamak” gibi bazı çalışmalar sırasında, dokunmak için önce izin alırlar.

  • Beden Alanları Yoluyla İletişim

Gündelik yaşamlarımızda bazen Beden Diline sözcüklerden daha fazla güveniriz. Konuşurken bir insane ne kadar yaklaştığınız, Onunla kurduğunuz iletişimi etkiler. Bazı insanlar kişisel alanlarına müdahale edilişini istemezler ve bunu saldırganlık olarak görürler. Beden Dili çalışmalarında bu konu proximity başlığı altında incelenir. İnsanlar arkadaşlarının, dostlarının kendilerine yaklaşışından ve hatta onlar ile kucaklaşmaktan hoşlansalar da, bu herkes için uyguladıkları bir davranış değildir. Bazı insanlar düşmanca duygularını göstermek için ve rahatsız etmek için, başkalarının kişisel alanlarına müdahale ederek onları rahatsız ederler.  Bu yüzden Beden Dili Eğitimleri’nde kişinin kendine olan güveni ve kişinin ruh hali üzerinde yapılan çalışmalar da önemlidir.

  • Sanat, Dans ve Müzik Yoluyla İletişim

Sanat, dans ve müzik yoluyla insanlarla sözel olmayan bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Bunlar kişisel bir ifade formudur ve başkalarının duygularını, düşüncelerini ve ruh hallerini derinden etkileyebilir. Bu iletişim yöntemi bazen kendi etrafında insanların empati hissiyle dolu bir çember oluşturuşuna yol açabilir. O insanları kendilerine katılmağa teşvik edebilir.

Beden Dilini Okumak Sanatı

Başkalarının Beden Dillerine bakarak onların iç dünyaları hakkında fikir sahibi olunabilir. Sözel olarak ifade etmedikleri bir çok durum vücut dillerine bakarak anlaşılabilir. Bazı olgular vardır ki doğuştan sahip olunan bir yetenektir. Bu olguları uygulamayı veya öğrenmeyi denemek bir sonuç vermeyecektir. Ancak, Beden Dilini okumak ve bunun nasıl kullanılacağını anlamak, öğrenilebilir. Beden Dili Eğitimi almak size yardımcı olabilir. Kişisel gelişiminin temellerini atmak isteyenler öncelikle iletişim kanallarını güçlü kılmak durumundadırlar. İletişimin esas unsurlarından bir tanesi ise Beden Dilini anlamaktır. Siz de karşınızdaki insanların aslında neler söylediklerini, erkek arkadaşınızın sizinle ilgili tam olarak ne düşündüğünü öğrenmek istiyorsanız, Sözel Olmayan İletişim kanallarını doğru anlamak gerekir. Beden Dili e-kitabı sizi bu konuda aydınlatabilir. Beden Dilini Kullanmak hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için BURAYA tıklayın.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir