Beden Dili Nedir?

Posted by on Eylül 7, 2012 in Beden Dili Nedir? | 2 comments

Beden Dili Nedir?

Beden Dili Nedir? Sorusunun cevabına sözlükten bakıldığında, “Bir kişi veya hayvanın jestler, mimikler ve hareketler ile sözel olmayan iletişim kurmasıdır” açıklaması ile karşılaşıyoruz. Tüm sözlük tanımlarında olduğu gibi, gerçek ancak yüzeysel bir tanımlama olduğunu söyleyebilirim. Aslında beden dili içimizde düşündüklerimizi ya da yaşadıklarımızı sözel iletişim yöntemlerinden çok daha iyi ve doğru bir biçimde dışarıya yansıtır.

Konu insan davranışlarıyla ilgili olduğu için sosyoloji, psikoloji gibi bilim dalları bu konu hakkında uzun yıllar boyunca inceleme yapmıştır. Sonraki dönemlerde suçluların ortaya çıkarılması, suç işlenmeden önce engellenmesi ya da cinayetlerin aydınlatılması için sorgulamalar sırasında kriminal incelemelerde de sıklıkla kullanılmıştır.

Beden dilini son dönemlerde bu kadar önemli kılan nedir?

beden dili

Ne söylediğini duyabiliyor musunuz?

İnsanlar sosyal statülerini güçlendirmek, çevrelerinde olup bitenleri daha iyi kavramak, arkadaşlık ilişkilerini değerlendirebilmek, hoşlandığı kadın ya da erkeğin kendisi hakkındaki düşüncelerini anlayabilmek için beden dili eğitimine önem vermeye başlamıştır.

Dolayısı ile bilim adamları ya da bu konuyu kendilerine meslek edinmiş insanlar dışında gündelik hayatlarında başarılı olmaya çalışan insanlarda “Beden Dili Nedir?” Sorusunu sorarak araştırmaya başlamış ve gün geçtikçe yaygınlaşmıştır. İşin gerçeği, beden dilini okuyabilmek bir sanattır ve eğitim gerektirir. Sıradan, yüzeysel bilgilerle doğru bir okuma yapılamaz ve yanılgıların olması kaçınılmazdır.

Herkesin Beden Dili Aynı mıdır?

Beden dili kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle beden dili okuması yapabilmek için iyi bir bilgi birikimine ve doğru kaynaklara ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, temel beden dili hareketleri herkes için neredeyse aynıdır. Yorumlamak ve anlamlandırmak oldukça basittir. Herhangi bir eğitime ihtiyacınız yoktur. Ayrıca beden dili kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi coğrafyalara ve kültürlere göre de farklılıklar göstermektedir.

Başkalarının vücut dili

İnanması zor gelebilir ancak iletişimin sadece %7’lik bir kısmı sözel olarak yapılmaktadır. Geriye kalan %70 beden dili ile sağlanırken %23’lük kısmı ise ses aracılığıyla yapılmaktadır. Sanırım bu oranlar beden dilinin önemini ortaya koyarken, Beden Dili Nedir? Sorusunun neden bu kadar sık sorulmaya başlandığının cevabı olabilir.

Beden dili nedir ve Nasıl okunur?

Beden dilini anlamak ve yorumlamak üzerine araştırmalar yapıldığını söylemiştim. Bu konuda uzmanlaşmış kişiler hatta kurumlar bulunmaktadır. Yazının başında da belirttiğim gibi beden dili kişinin iç dünyasını tamamen ortaya çıkartmaya yeterli olabilir. Bunu için verilen işaretlerin doğru okumak ve anlamlandırmak gerekir. Basit, yüzeysel hareketler herkes tarafından okunabilirken, daha detaylı analizler ve konuyu anlamak için “Sözel olmayan iletişim ve Beden Dili” gibi yardımcı bir kitaba ihtiyacınız olabilir.

Sözel olmayan iletşim ve Beden Dili

En sık sorulardan bir tanesi aldatıldığımı ya da bana yalan söylendiğini nasıl anlayabilirim. Aslında bunun cevabı çok derin olmakla birlikte 1-2 tane temel ip ucu verebilirim. Tabi ki bu işaretleri gördüğünüz herkes size yalan söylüyor anlamını çıkartmamalısınız. Burada vereceklerim yalan söyleyen ya da aldatan kişilerin çok sık yaptıkları hareketlerdir. Doğru sonuca varabilmek için daha fazlasına ihtiyacınız var. Yalan söyleyen birini nasıl anlarım.

Bir suç karşısında size yalan söyleyen birisi, kesinlikle göz temasından kaçınır. Konuştukları ne kadar ikna edici olsa da gözlerini kaçırır. Özellikle sola doğru bakmak karşısındakini aldatmaya yönelik bir harekettir. Türkçemizde bunu özetleyen çok güzel bir deyim vardır. “Gözümün içine baka baka yalan söylüyor” denir. Bu artık profesyonelleşmiş insanlar için kullanılır.

Dudaklarını ısırmak, aslında bu söylediği yalanı kabullenmektir. Aynı şekilde siz bir şey anlatıyorken karşınızdaki kişi dudağını ısırıyorsa size inanmadığı anlamı çıkartılabilir.

Tüm bu teknikler ve “Beden Dili Nedir” sorusunun cevabı için “Sözel olmayan iletişim ve Beden Dili” e-kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Konular:

 

2 Comments

  1. Bi kizla ilk bulusmaya cıkdığimda beden dilimi bilinci kulanmaya özen gösteriyorum yani soru şu.. ( Gülümsemek. Göz temasi. Dik durus. Çoskulu konusmak sesi ayarli) bunu böyle kulansam beden dilimi iyime sence yoksa daga ETKILI kulanmak için daga nasil kulanayim kisa ve net cevap? Ve bir kadınin benden 100 % hoslandiğini anlamam gerek hareketleri nelerdir kisaca? Iyi aksamlar

    • Merhaba Halid Bey,

      Sözel olmayan iletişim kitabı insanların kullandıkları beden dili hakkında genel bilgiler içermektedir. Kadınları etkilemek ve flört teknikleri ile ilgili olarak “Etkili Flört Rehberi” kitabı daha uygun olarak gözüküyor. Kadınlar ve erkeklerin flört esnasında kullandığı beden dili sinyallerine bakarak hoşlantı durumunu değerlendirmek mümkün. Etkili flört rehberi kitabını incelemek için buraya tıklayın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir